fiogf49gjkf0d
Na vaši žádost receptu o vánoèku, jsem použil recept z mého bývalého pracovního pùsobištì cukrárna - pekárna v rakouském Korneuburgu, kde se vánoèka provádí takovýmto zpùsobem. - J.Ø. z V.-
Suroviny
400 g mouky polohrubé výbìr
1 ÈL sušeného droždí
40 g cukru vanilin
polovina ÈL soli
1 vejce
1 vejce na nátìr
1 dl tuzemáku (pøíp. punèe)
125 g másla
250 ml mléka - tuèné
150 g rozinek
300 g mandlí sekaných
mandlové lupínky na posyp
Postup
Pøes noc necháme v tuzemáku èi v punèi macerovat rozinky. Do mísy vložíme droždí. Poté pøidáváme mouku, cukr, sùl, vejce, rozinky a máslo, které rozkrájíme na velmi tenké plátky. Úplnì v závìru vlijeme mléko.
Smìs trochu promícháme, zakryjeme utìrkou a necháme pùl hodiny v teplém prostøedí uležet.
Posléze hmotu dùkladnì promícháme a pak na omouènìném vále øádnì prohnìteme.
Poté ponecháme 2 hodiny v teplém prostøedí nakynout.
Po této dobì tìsto opìt dùkladnì prohnìteme, až se tìsto stane zcela vyzrálým (pøestane se lepit na ruce).
Pokud zjistíme, že i po delším hnìtení tìsto nedosáhlo vyzrálosti, necháme jej znovu asi 1 hodinu odležet a opìtovnì dùkladnì prohnìteme.
Pak pøistoupíme k tvorbì pramenù. Vytvoøíme tøi stejnì dlouhé a silné prameny, které ovlhèíme vodou a dùkladnì mezi sebou propleteme. Konce necháme prozatím volné.
Poté utvoøíme tøi stejnì dlouhé , ale oproti pøedešlým o nìco slabší prameny.
Nejdøíve vytvoøíme trojitý pletenec ze silnìjších pramenù a potom ze slabších, který vložíme na silnìjší spletení. Obì patra k sobì lehce stlaèíme (bez známek deformace).
Konce silnìjších pramenù propleteme nad slabšími a dùkladným zmáèknutím na spodní stranì celého pletence vytvoøíme spoj mezi obìma øadami.
Velmi efektní je vázaná šestipramenná vánoèka.
Z tìsta vytvoøíme šest stejnì objemných pramenù (trochu slabších). Vezmeme dva prameny a spleteme je dohromady. Totéž udìláme se zbývající dvìma dvojicemi.
Dva dvojité spletence položíme vedle sebe a tøetí dvojité spletení na nì položíme doprostøed. Pøi sestavování pramenné konstrukce natlaèíme s citem jednotlivé díly k sobì, aby vytvoøily kompaktní celek. A konce dùkladnì spojíme – dbáme efektního zakonèení -.
Stejnì tak mùžeme vytvoøit i devítipramennou vánoèku, kdy vytvoøíme základnu ze ètyøpletence, mezipatro vytvoøí tøípramenné spletení a vrchol vánoèkové pyramidy zakonèí dva vázané prameny.
Chcete-li vytváøet osobní èi dokonce svìtové rekordy, mùžete takto pokraèovat do nekoneèna.
Plech vyložíme papírem na peèení nebo pomažeme tukem, vložíme celistvý pletenec.
Troubu pøedehøejeme na 37 -39 °C . Vložíme vánoèku. Necháme tìsto pùsobit 30 minut. Bìhem této doby troubu neotvíráme!
Po pùl hodinì vánoèku vyjmeme, potøeme bílkem, posypeme mandlovými lupínky a plech vložíme na horní patro trouby a teplotu zvýšíme na 180 °C a peèeme do doby kdy vnìjší plocha vánoèky pìknì zhnìdne (asi po 40 minutách). Nepoužíváme vzduchového obìhu!