fiogf49gjkf0d
Jsou vejce velká i malá – setkáváme se s vejci bílými, hnìdými èi nìco mezi tím.
Hmotnost vajec a tím i jejich velikost ovlivòuje rasa slepic, vìk, zpùsob chovu a krmení. Èím je slepice starší, tím jsou vejce vìtší. Vajeèné skoøápky jsou nìkdy bílé a jindy zase hnìdé. Tato barva nemá s chovem èi krmením nic spoleèného.
Rozhodující je rasa slepice a barva kožních lalokù pod jejíma „ušima“ . Pokud jsou èervené, jsou vejce hnìdá. Pokud mají bílou barvu, jsou pak vejce taktéž bílá. U nìkterách slepic mají laloky barvu promìnlivou, což se pak i odráží na barvì vajec.
V obchodech mùžeme dostat i vejce svým pùvodem již starší a ke zjištìní jejich èerstvosti nám poslouží tzv. plovací test. Vejce vložíme do chladné vody. Èerstvé vejce zùstane ležet na dnì. U starších vajec se vytvoøí ve skoøápce vzduchová komora, která vejce ponoøené ve vodì nadnáší a to tím zpùsobem, že vejce se staví na špièku. Tedy, èím se vejce nachází v kolmìjší poloze, tím je starší.
Úplnì zkažené vejce dokonce plave na hladinì, kdy žloutek a bílek se vstøebávají dohromady a komora na zaoblenìjším konci vejce se stává vìtší.
Další zpùsob testování spoèívá v zatøepání vejcem. Zatøeseme jím lehce na obì strany. U èerstvého vejce není slyšet žádný zvuk, popøípadì není cítit v ruce žádná vibrace uvnitø skoøápky. U starých vajec je tomu naopak.
Velikonoce zpùsobují radost svou pøípravou barvení vajec nebo zdobením, avšak problém zpùsobuje možnost jejich zavìšení.
K tomu napomùže tento jednoduchý zpùsob, k nìmuž potøebujeme: vyfouklé vejce, zápalky a tenkou nit.
Zápalku pøepùlíme a nit pøipevníme na jednu její polovinu do støedu. Zápalku vstrèíme otvorem do vejcete. Nyní nit zatáhneme na pevno a dbáme, aby se uvnitø nacházející zápalka postavila napøíè. Velikonoèní vejce pak mùžeme bez problému povìsit.