fiogf49gjkf0d
Nìmecký tým mìl olympijské období dosti složité, protože po svìtovém poháru v Singapuru odstoupil manažer spolu s nìkolika vlivnými èleny, a tým mohl v pøípravì zaèít témìø od piky. Situace byla o to složitìjší, že nìmecký seniorský a juniorský celek byl spjat pod spoleèným vedením, což v praxi znamenalo problém tzv. „na druhou“. A aby toho všeho nebylo úplnì málo, došlo krátce pøed chicagským pohárem, de facto poslední mezinárodnì významnou generálkou na Erfurt k tragickému úmrtí kapitána národního celku Franka Ottersbacha, který dokázal pøed hlavním dìním uplynulé sezóny a tím i potažmo pøed blížící se olympiádou, vtisknout týmu svoji koncepci. Ta se mimo jiné opírala o nesmírnì dùležitou složku týmové práce, kterou je kolektivní psychika. Každý soutìžící v družstvu ví pøesnì o èem je øeè, a o jakou dùležitou položku s vlivem na výsledek se jedná, a jaká promìna nastává s týmem v tréninku, pøípadnì v soutìži menšího významu v protikladu na pohárovém èi olympijském úèinkování.
U nìmeckého týmu to v pøípravné praxi znamenalo, že tréninky byly znaènou mìrou zamìøeny i na psychickou odolnost, kterou u toho týmu navíc znaènì zatìžovala odpovìdnost pùsobení v domácím prostøedí v návaznosti na oèekávání co nejlepšího výsledku.
V souvislosti s národním týmem Nìmecka, tedy družstvem domácím, byla mnohokrát vyslovena hypotéza o vhodnosti výhry èi možná lepšího umístìní v domácím prostøedí.
Shodou okolností to byli na minulé olympiádì právì Nìmci, kteøí podali protest proti verdiktu rozhodèích v domnìnce, že jejich umístìní není totožné s pøedvedeným výkonem. Letos se tento tým umístil na celkovém druhém místì se ziskem všech ètyø zlatých medailí a se slušným náskokem pøed Švédy a ještì slušnìjším odstupem od Norù. V debatì se zástupci jiných týmù jsem vyslechl urèité pochybnosti právì v souvislosti s 2. místem nìmeckého družstva. Pokud bych se mìl pøidržet úvahy podivu nad tímto umístìním, a pokud by opravdu mìla korespondovat se skuteèností, pak bychom - možná - po ètyøech letech mohli poopravit loòský titulek, zda-li domácí družstvo se mùže dobøe umístit, na nadpis, zda domácí družstvo mùže skonèit v poli poražených?
Znovu si pøipomeòme minulý olympijský protest nìmeckého týmu, který by - podotýkám hypoteticky – tøeba pøípadnì mohl zpùsobit zpìtnou vlnu v podobì plusového bodíku na letošní soutìži. Pro korektnost musím podotknout, že se opírám pouze o výrokovou úvahu nìkterých zástupcù zahranièních týmù.
Podtext celé této myšlenky spoèívá v tom, že èeský národní tým, který byl rozhodèími verbálnì ohodnocen na nejlepší práci dne, nakonec skonèil na vyhlašovacím pódiu s bronzovým umístìním, kdy støíbrná medaile za cukrárnu již byla pouze cenou útìchy. Tuto myšlenku protáhnu do úvahy, jak dalece by mohlo být dobré pro budoucno, kdyby náš tým podal protest proti svému umístìní?
Ovšem zùstaòme v takovýchto úvahách pøi zemi, pøi pøedstavì významového dopadu sopránového kviknutí èeského pinèe (prosím brát ve významu politickém, nikoli v souvislosti s èeským týmem) oproti basovému štìku nìmeckého ovèáka èi rotvajlera, (majícího pùvod v nìmeckém mìstì Rottweil).
Struènì øeèeno, tudy cesta urèitì nepovede. Chce-li náš celek, a není myšlen pouze národní tým, uspìt se soupeøi zvuènìjšího jména, kteøí aniž zápas ještì zaèal, již vedou alespoò 1:0, tak musí vzít na vìdomí, že nebude staèit být stejnì dobrý jako jejich protivník, ale v nìèem jej pøedèít. Asi nìco na zpùsob husitské taktiky, vycházející z poznatku, že postavit se na otevøeném poli pìt až desetkrát poèetnìjším a lépe vyzbrojeným køižákùm by bylo dobrovolným spácháním sebevraždy. Úèinnou protizbraní byla tehdy chytrá strategie eliminace soupeøovy pøevahy v podobì nestandardních vojenských úkonù, vedoucích vždy k vítìzství.
Pouème se tedy v dìjinách, tentokráte dokonce ve vlastních, a proveïme taktický tah, protože rovnocenný výkon a udržení kroku se soupeøem zvuènìjšího jména v subjektivním hodnocení k úspìchu zøejmì nepovede.
Práce bahamského týmu
Ukázka tvorby Jižní Korei
Práce jednotlivcù