fiogf49gjkf0d
Zkladnmi surovinami pro vrobu zmrzliny tedy jsou mlko, mslo a smetana, ovoce a cukr. K tomu pistupuj nejrznj domc i exotick plodiny, kter svou prodn chut a armatem uruj povahu hotovho vrobku.
Ne je mon tyto denn dodvan suroviny pout k vrob, podlhaj rozshlmu pezkouen a kontrolm. Teprve po souhlasu svch laborato je podnik me s konenou platnost pevzt.
Pro prmyslovou vrobu zmrzliny jsou charakteristick dva zkladn pochody, kter maj rozhodujc vliv na jej jakost i chu: homogenizace a pasterizace. Prvn j dodv hladkou, lahodnou hebkost, dky n zmrzlina tak vborn chutn, druh zajiuje pokud mono nejvt mikrobiologickou istotu. Nejvy mru hygieny zaruuje zejmna to, e se cel vroba uskuteuje v uzavenm systmu potrub a automat.
Pprava smsi
Na potku celho vrobnho pochodu stoj pesn odven nebo odmen vech surovin na specilnch vhch podle pslunho receptu. V premixu -mchace se pak vechny psady smchaj a vznikl zmrzlinov sms se peerp do homogeniztoru. Ten ji pod velkm tlakem prohnte a rozbije v n obsaen tukov kapiky, tak aby byly stejn velik, a stejnomrn je rozdl. Sms tm nabude hladkou a vln hebkou konzistenci.
Pi nsledujc pasterizaci se potom v tepelnm vmnku krtce zaheje na teplotu 78 a 80 stup Celsia, tm dojde k usmrcen ppadnch mikroorganism a zrodk i ke snen jejich potu na ppustnou mru. Vylou se tak jakkoli mikrobiologick zmny.
Cel hmota se pak v deskovm chladii ochlad na 4 a 0 stupn Celsia. Pi tto teplot se pak nechv nkolik hodin odstt, aby "uzrla".
Nakonec se pidv ovocn de a aromatick psady -podle dan receptury.
Mraen
Sms ochlazen na piblin -4 stupn Celsia pak bu vtk do rotanho mrazcho stroje, v nm obh a 1600 jednoporcovch formiek ponoench do proudc chladc solanky. Sms ve formikch bhem jedn otoky stroje pln ztuhne, krtce ped tm do n stroj vetkne devnou rukov a kleovit drapky pak hotov porce z formiek vyjmou. V posledn dob napklad spolenost Algida pouv i rukovti z uml hmoty, rzn tvarovan napklad do tvaru chamelena.
Vrobky opaten na povrchu potahem, a ji sten nebo cel -pak drapky pono do glazurovac lzn. Na ledovm povrchu potah okamit ztuhne. Nakonec hotov vrobky prochzej balikou a po zabalen a uloen do krabic putuj do tovrn chladrny.
V druhm ppad pipraven sms ochlazen na +4 stupn Celsia dle tee do freezru -dlouh vodorovn dvojit trubice, kde v prostoru mezi jejm vnjm a vnitnm pltm proud mrazc tekutina, a na povrchu vnitn stny okamit mrzne a krystalizuje. Tvoc se ledov film sekrabuj rychle obhajc noe a pitom lze do hmoty souasn zalehvat poadovan mnostv vzduchu, aby se vrobek patin nakypil. Objem hotov zmrzliny se nlehem me zvit a o 140 %. V posledn dob vrobci pi zalehvn vyuvaj i rzn inertn plyny slouc zven trvanlivosti. Souasn se vznikajc zmrzlina dkladn promchv. Teprve tak vznik sprvn krmovit konzistence zmrzliny, kter pi oputn freezru dosahuje teploty -4 a -8 stup Celsia.
Takov vrobn postupy nepouv vroba emesln, v jejich strojch se objem zmrzliny nlehem zv pouze asi o tetinu.
Vrobky jako zmrzlinov kornoutky, ndobky se zmrzlinou, rodinn balen a velk balen pro gastronomii pak prochzej plnikami, kter zmrzlou sms pln do kornoutk, kelmk a pslunch ndob. Dalm potrubm je souasn lze zdobit ovocnou polevou, ppadn okovm i okoldovm aj. posypem nebo pidvat krokant, okoldov hobliny, ovocnou de apod.
Kornouty, kelmky i rodinn balen potom pomalu po dobu 30 a 60 minut prochzej mrazcm tunelem pi teplot -40 stup Celsia. okov mraen zaruuje nejen erstvost, ale tak bezproblmov udren hotovch vrobk.
Poslednm vrobnm krokem je opt laboratorn kontrola jakosti. Do krabic zabalen vrobky se nakonec ukldaj do chladrny.
Skladovn
Skladovac prostory, ndoby i nstroje pouvan pi skladovan zmrzliny mus vyhovovat zvltnm hygienickm nrokm.
Vrobce zmrzliny mus pedevm zaruit neperuen etzec hlubokho mrazen po celou cestu od vrobnho skladu a na msto prodeje. Prodejce pak pejm odpovdnost za odpovdajc odborn uloen v prodejnch mrazicch sknch a truhlch. Pitom je nutn zachovvat nkolik pravidel:
- Mrazic zazen mus slouit vhradn k ukldn zmrzliny a mrazench potravin, nikoli vak ke chlazen npoj.
- Zmrzlinu je teba do mrazicho zazen uloit okamit po dodn, aby se zamezil nik chladu.
- Roztt i mrn natt zbo se nesm znovu zmrazit a mus bt vyazeno z prodeje. Stv se toti ivnou pdou pro bakterie.
- Nov zbo je teba uloit na spodek truhly. Co bylo uloeno prvn m pitom tak jt jako prvn do prodeje.
- Eiscream sm bt ukldn pouze zabalen. Pi perovnvn obsahu skn nesm dojt k naruen obalu. patn zabalen zmrzlinov vrobky a zmrzlina v pokozench obalech vysychaj, ztrcej arma, mohou utrpt po hygienick strnce a nepzniv ovlivovat bezvadn zbo.
- Nejdleitjm pedpokladem pro bezvadn skladovn je dokonal pe o mrazic skn a truhly.
- Uvnit na dnm jejich mst teplota za dnch okolnosti nesm stoupnout nad -18 stup Celsia. Teplotu je nutn kontrolovat denn.
- Tlust vrstva jinovatky na stnch mrazicch skni nen znakem mimodn nzk teploty, ale pravho opaku. Chladic vkon se tak zhoruje a v dsledku toho stoupaj nklady na energii. Proto je teba dbt na pravideln a vasn odmrazovn.
- Stejnomrn teplot uvnit mrazicho nbytku pispv jeho co nejvt naplnn. Zbo samozejm nesm leet nad znakou, kter omezuje nejvy ppustnou hladinu zbo v truhlch.
- Pi prodeji m bt zmrzlina uloena v mrazic truhle vzduchotsn pikryt a v idelnm ppad za stl teploty -18 stup Celsia, v dnm ppad pitom teplotn vkyvy nesmj pekroit 3 stupn Celsia.
Oznaovn
Balen zmrzlinsk zbo mus bt prodvno dn oznaeno. Na obalu mus bt uvedeno
- jmno a adresa vrobce, balrny nebo prodejce
- nzev vrobku, napklad "Jahodov mraen krm", pokud se jedn a vymylen jmno, jako "Krlovsk pohr", je teba uvst o jak druh vrobku se jedn
- k nzvu dietnch zmrzlin mus bt pipojen dodatek "dietn potravina slazen umlm sladidlem"
- seznam vech surovin a psad
- zrun doba, pokud udan trvanlivost plat pouze pi dodren urit skladovac teploty, je teba dodat pslun upozornn
- mnostv
Nzev vrobku, datum vyznaujc trvanlivost a daj o mnostv mus bt vyznaeny v tomt zornm poli.
Nebalen zmrzliny
Pi prodeji nebalench zmrzlinovch vrobk je teba dodrovat mnostv hygienickch pravidel, a to jak ve zmrzlinrnch tak pi ambulantnm prodeji z vozk.
Voln dodvan zmrzliny nen dovoleno pemsovat z pvodnch obal do jinch ndob.
Kryc desky prodejnch stol a pult mus bt hladk, beze spr a snadno umyvateln.
V zemch EU maj bt porcovac klet uchovvny nejlpe v ndobch s proudc pitnou vodou. Pokud to nen mon, doporuuje se pidat do vody jeden a pl procentn roztok kyseliny citrnov nebo vinn a nejmn jednou denn roztok obnovovat.
Kadodenn je po skonen prodeje nutn porcovac klet dobe oistit a dezinfikovat. V jednotlivch zemch Evropsk unie jsou za tm elem pedepsan urit prostedky hubc choroboplodn zrodky. Ty je po pouit bezpodmnen nutn bezezbytku smt istou vodou.
Nebalenou zmrzlinu je nutn uchovvat v mrazic truhle brnn ped pstupem vzduchu.
Rzn hygienick pedpisy samozejm plat i pro prodavae, ten tak mus mt pslun zdravotn prkaz. M bt obleen ve snadno istitelnm odvu, zachovvat osobn istotu, ped zapoetm vdeje zmrzliny a po kadm peruenje povinn dkladn myt rukou mdlem s desinfeknm inkem a hygienicky nezvadn suen.
emesln vroba zmrzliny
V dnen dob ji jen mlokter cukr i zmrzlin si pipravuje zmrzlinovou sms sm. Vtinou i zde dostvaj pednost pedem prmyslov namchvan ppravky, a ji v podob prk, past nebo jako kombinace obojho. I zde plat ada pedpis, kter maj za kol zajistit odbornost a dodrovn psn istoty ppravy.
Z hygienickho hlediska bvala toti zmrzlina astm ohniskem en zejmna salmonelzy.
Zmrzlinrny a hygiena
Zmrzlina mus bt podle vyhlky Ministerstva zdravotnictv . 107 z roku 2001 pipravovna ve zvltn mstnosti vybaven krom potebnho technickho a chladicho a technologickho zazen zejmna vodovodem s pitnou vodou, tekouc teplou vodou, dezem, umyvadlem a mus bt postarno o likvidaci odpadu.
Zmrzlinovou sms je mon pipravovat teplou nebo studenou cestou. V prvnm ppad sta smchat podle nvodu vrobce prmyslov vrobek s pitnou vodou a ihned zmrazit na teplotu nejmn -8 stup C. Pipravenou sms lze uchovvat nejdle edest minut pi teplot +4 stupn C. Sms ani zmrzlinu nen dovoleno pepravovat, hluboko zmrazovat a balit a nesm se tedy prodvat mimo provozovnu, a to ani v rmci pedsunutho prodeje. Ten je mon pouze u vrobk hluboko zmrazench.
Mus bt nejdle do 24 hodin spotebovna a po celou dobu podvn mus bt uchovvna pi teplot nejmn -8 stup C.
Pi vrob teplou cestou se nejprve smchaj vechny psady s vjimkou ovocnch a aromatickch, vznikl sms se pasteruje a nejdle do devadesti minut zchlad na teplotu men nebo rovnou 4 stupm C a pak ji lze nejdle 48 hodin uchovvat pi teplot do +4 stup C, pokud nen bezprostedn zmrazena na teplotu minimln -8 stup C.
Pasterizovanou zmrzlinu je mon plnit do obalu nebo do zsobnku, jen pokud byla nejdle do edesti minut okov hluboko zmrazena na nejmn -18C a pi te teplot bez peruen skladovna nebo rozvena, pepravn obaly v tom ppad musej bt opateny tsnicmi vky. Oteven zsobnk mus bt spotebovn do 48 hodin. Pokud v tto lht zmrzlina nen vydna, je teba ji zlikvidovat -stejn jako jako vrobky jednou rozmrazen nebo jinak znehodnocen.
Obsluha se nesm dotknout rukou kornout pro nebalenou zmrzlinu a mus pouvat podvac nin a odkldac stojnky.