fiogf49gjkf0d
1. - MLÝNKOVÁ Markéta, 2. - PAØENICOVÁ Lucie, 3. - BERLÁK Richard
Páne jó, jak ten èas letí! Opravdu rovný tucet rokù tomu nazad, co cukráøská soutìž Moravský pohár v dortové tvorbì spatøila svìtlo svìta. Bylo to ještì za éry øeditelù škol dvou BB, Brna a Bzence v podání protagonistù Ladislava Èerného a Emila Ševèíka – t.è. na penzi -, kdy hlavní inspiraèní nápad pocházel od bzeneckého Emanuela Budíka, kdy dání hlav všech dohromady zavdalo myšlenku ku zrodu moravského soutìžního poèinu.
Pùvodnì se jednalo o jihomoravský duet, jehož vývoj pøisadil k soutìžnímu stolu tøetího do dortového mariáše, kterým se stala kromìøížská SŠHS. Rok 2006 tak tedy napevno stanovil poøadatelské trio, které v tomto složení toèí soutìžní rundu v pravidelné roèní rotaci až dodnes.
Soutìžní zadání má pomìrnì ustálenou literu svého znìní s obèasnou inovací, která pro brnìnský 12. roèník mìla drobnìjší nuanci v jejím znìní a to spoèívalo v písemném zpracování receptur bez nutnosti popisu technologického popisu. Dále bylo povinností uvedení vzestupné gramáže surovinového složení. Novinkou letošního Moravského poháru byla možnost použití tzv. drátkování pro pøípravu kvìtù, a to v souladu s novì zavedenými pøedpisy pro tento druh tvorby, která bezesporu pøidala na atraktivitì a pùvabu výtvorù.
1. - MLÝNKOVÁ Markéta, SŠGL Bzenec - 284.67 bodù
Pohárovou novinkou bylo navýšení hmotnosti slavnostního dortu z pùvodních 5 na 6 kg a dezertová gramáž mohla dosáhnout hodnoty 40 g. A rovnìž degustaèního batulku (degustaèní dortík na hranici 1 kg). A dalším novým tvùrèím prvkem byla možnost použití krajky jako zpùsob ozdoby dortu, kdy se jednalo o nápaditý poèin v možnostech soutìžní legislativy, který navýšil pùvab nejpopulárnìjšího cukráøského výrobku o stupeò divácké, popøípadì zákaznické pøíznì.
Skuteèná, textilní krajka, v dobì svého rozmachu zaznamenala køivku své popularity, kdy po poèáteèním nárùstu pøišlo období recesního poklesu. Tím, že krajka prožívá svoji renesanci, výstižnìji spíše øeèeno ve „znovurenesanci“ v soutìžnì cukráøských pravidlech, otevírá obzory tvùrèího uplatnìní zruèným detailistùm cukráøského cechu.
2. - PAØENICOVÁ Lucie, HŠ Frenštát pod Radhoštìm - 283.33 bodù
- U Lucinina jména uvádíme ještì jednu variantu jeho znìní, a to i pøípadnì Pøenicová. Obì podoby se objevily v souvislosti s touto soutìžící, kdy na popisce exponátu je pøíjmení totožné s její prací, oproti výsledkové listinì kde je frenštátská soutìžící prezentována v podobì Paøenicová. V pøípadì jejího ozvání se, uvedeme rádi vše na správnou míru.
Pøedsedkynì hodnotící poroty „Elišky“ - on ji málokdo øekne jinak -, jsme se zeptali na motiv rozhodnutí pro nejlepší výrobek?
Odpovìï spoèívala ve výroku, že hlavním kritériem byla hodnota chuti, a to pøedevším korpusu a krémù. Ta byla tou urèující hodnotou bodových pøídìlù èi ztrát, pøestože divácký pohled mohl mít odlišnou tendenci v jiném úhlu posouzení. Urèitì není zapotøebí dodávat, že divák se musel spokojit pouze s èidlem zraku a nemìl k dispozici senzorickou možnost, na rozdíl od poroty.
3. - BERLÁK Richard, SOŠ Bratislava- 265. 67 bodù
- pokraèování -