fiogf49gjkf0d
Octnout se na Sicílii, znamená v prvním pohledu návrat do období naší 1. republiky. Drobné pultové obchùdky ještì nejsou bezbrannými kuøátky pod spáry marketových gigantù, malé dílnièky mají místo pùsobení mnohdy na ulici pøed vlastním krámkem. Dopravní znaèky jsou podél cest pøítomny, ale je lepší se pøi jízdì po hlavní silnice lepší podívat, zda nemá jedoucí po vedlejší komunikaci zrovna pøíliš na pilno a rovnìž je potøeba dbát pozoru, aby jste nevjeli do smeèky potulujících se psù.
Ostrov pod italskou samosprávou, který byl teprve pøed 150 lety zaèlenìn pod vùdèí zemi apeninského poloostrova, žije svým osobitým životem a beze sporu ještì i tak dlouho žít bude.
Nejvìtší støedomoøský ostrov ležící v sopeèném pásmu, má stále aktivní vulkánovou variantu Evropy, Etnu a na nedalekém souostroví Lipary rozehrává svùj sopeèný ohòostroj sopka Stromboli, kdy jí obèasnì druhým hlasem pøizvukuje další sopeèný útvar Vulcano. Vyhaslých sopek, alespoò prozatím, bychom nalezli v tomto pásmu povícero.
Pokud jste vidìli ve starých italských filmech patriarchální zábìry hlouèku rokujících mužù, tak tento obraz je na Sicílii pøítomný i dnes. Ženy v této skupinì neuvidíte a stejnì tak i v obchodech. A to dokonce i v cukrárnách se setkáte s mužským personálem. Ženy jsou sice též nìkdy pøítomné, ale ve viditelnì menším pomìru. A pokud, tak se vìtšinou jedná o mladé dívky, kdy starší ženy se nalézají spíše doma.
Sicílie dala údajnì Itálii, a tím i celému svìtu proslulé špagety, velký prim hraje i víno, jehož obsah alkoholu místní vinaøi díky slunci nedostanou pod hranici 14 procent, kdy se tak rychlé ovínìní dostaví u Støedoevropana nìkdy až neèekanì rychle.
Rovnìž je proslulá i sicilská pasticceria, kde dominantní roli hraje dezert Cannoli, což jsou trubièky plnìné sladkým sýrem riccotou.
Suroviny
25 g másla
300 g pšenièné mouky
110 g cukru
sùl
1PL octu
1PL brandy
1 bílek
olej
Náplò trubièek
50 g èokolády
300 g sýru Riccota
100 g kandovaného ovoce
¼ ÈL skoøice
cukr mouèka
Pøíprava
Máslo nakrájíme na malé kousky. Mouku nasypeme na vál a uprostøed vytlaèíme prohlubeò.
Do dùlku vložíme máslo, 25 g cukru a sùl. Vše dùkladnì promícháme. Pøilijeme brandy.
Smìs ruènì prohnìteme až do stavu pevného, ale tažného tìsta, které po dùkladném zpracování zabalíme do prùhledné fólie a necháme odležet v lednièce.
Pracovní plochu posypeme moukou. Vložíme tìsto a øádnì jej vyválíme a vyøežeme koleèkem ètverce o stranách 8 cm.
Každé dva protilehlé rohy potøeme bílkem a vložením jedním rohem namotáme na trubièku. Vložíme do pánve s olejem a peèeme do zlatova.
Na peèícím papíøe necháme odkapat.
Hrubým nastrouháním pøipravíme èokoládu na náplò. Na jemno nastrouháme sýr Ricotta. Vmícháme zbylý cukr.
Metlou na sníh upravujeme hmotu až je dobøe promíchaná a celistvá. Vmícháme èokoládu, kandované ovoce a skoøici. Konce nvyènívající náplnì ozdobíme kandovaným ovocem.
Náplò vložíme do trubièek, které posypeme cukrem.
Alternativní varianty
Místo sýru Ricotta lze pro náplò použít odpovídající množství nízkotuèného tvorohu.
Ke Cannoli lze doporuèit suché sicilské víno Marsala, které má rubínovou barvu. Pro opravdové labužníky víno nìkolik hodin pøed servisem otevøeme a podáváme pøi teplotì 10 – 12 °C.