Chyby a nedostatky perníku
Na tomto cukráském portálu uveejníme praktické rady našich pedchdc, kteí tvoili z dostupných surovin a pouívali technikou své doby.
Co se konkurence týká, nemla by její psobnost nás nutit k tomu, abychom vyrábli méncenné zboí, nebo obchodnímu úspchu me poslouit jen zboí kvalitní. Této zásady je nutné se dret, chceme-li mít trvalý úspch.
Tsto pro výrobu perníku musí být dobe pipravené, protoe s tstem dobe odleeným je práce mnohem snazší.
asté zkoušky u tsta erstvého odpadají u tsta odleeného a hmota dobe odleená nepotebuje tolik hybných prostedk jako tsto píliš erstvé.
Tsto nesmíme vypracovat tak, aby bylo píliš tuhé nebo píliš mkké. Mnoství mouky v pomru k tekutin me být o 5 -10 procent v prmru vyšší. Zavaení medu je té velmi dleitý úkon, protoe pokud zavaíme med silnji je obsah mouky ve výrobku menší. Zde bychom se mli dret pojmu - navaení - .
Med, pípadn další tekutiny navaíme s vodou na uritou hustotu, zedíme, ochladíme, smícháme s moukou, koením atd. Pro tyto pomry sice existuje velké mnoství rad, ale ty nemusí platit pokadé, protoe kadé další suroviny mají odlišné – i lokální – vlastnosti, které urují vzájemnou psobností odlišné procesy, take nelze spoléhat na nic jiného ne na svou intuici a vlastní zkušenost, protoe výsledky i pi dodrení rad v recepturách, mohou být odlišné.
Velké zlo, zvlášt pi lehích výrobcích, jako jsou nap. srdéka apod. nám zpsobují puchýe. Nejvtší problém vzniká u výrobk, které dodaten glazírujeme, potahujeme atd.
Tento výskyt puchý má svoji píinu v méncenném tstu.
Pi upotebení laciného, píliš na cukr odleheného sirupu, je ádoucí abychom vmíchali urité mnoství medu - opt za pouití intuice a zkušenosti - .
Rovn dlouhé stání perníku na plechu ped peením, mívá píinu ve vzniku puchý, protoe výrobek schne a vytváí se kra. To samé platí pi nadmrném mnoství pidávaných odpadk tsta. Rovn je problém v ídké hustot vykrajovaných kus. Je nutné mít na pamti, e nejidší tstové kousky vdy vyadují jakostn lepší tsto, kdy za pouití této rady meme vyrábt v dobré kvalit tsta i výrobky, nebo jeho souástí, o slabším prmru.
asto se rovn vyskytuje, zvlášt pi tuším perníku, e je zespodu prázdný (dutý). K této chyb dochází zejména tehdy, není -li sloení tsta optimální nebo je v peci píliš vysoká teplota.
Plech, na kterém perník peeme, posypeme trochou laciné a upraené mouky, take je tsto zespodu vrstvou této mouky chránno ped vyšší teplotou.
Foto:fi. Janoš Pardubice
- pokraování píšt -