Peení kolá je prastarého pvodu. U u starých Egypan, ek a íman se pekly asto slavnostní koláe. V Homérových dobách byl mléný a medový kolá vyznamenáním pro hrdiny. Pi svatbách hrály velkou roli koláe sezamové. Pi bohatém jídle byly velmi oblíbené slané koláe, zvané epipesta. U starých íman se shledáváme s "koláníky", kteí pekli chutné a oblíbené koláe.
V eském království u ve XIV. století byli mezi pekai v Praze i "koláníci", kteí se zabývali pouze peením kolá. Staí Egypané vyrábli z kvtin lotus chutné koláe, dále pak koláe "Muffab", které vyrábli z písady oech, medu, sezamového oleje i jiných aromatických souástek. Dále pak kolá "Jebaba", který vyrábli ze suchého chleba, jen se roztrouhal, pimísilo se máslo, med, a rová voda.
íané, je-li pítomen host pedkládají koláe z hrachového výtaku, máslové peivo s vepovým masem, dále koláe které vyrábí z nejjemnjší rozemleté stromové kry a posypávají cukrem.
V peení cukrového zboí zvláš vynikali Turci a Peršané. Kdy Peršan chtl en prokázat svou náklonnost, poslal jí kolá "Rehatlocum", který byl vynalezen Hadimem Belinem a v eštin jej lze peloit jako "povolnost hrtanu".
Angliané vynikají v píprav rzných kolá, které mají v jejich zemi velikou tradici. 12. leden bývá v Anglii svátkem malých i velkých, a v tento den se vyrábí královský kolá, jen bývá vidt ve vtšin výkladních skíní. Kolá je rozmanit vyzdobován a váí pt kilogram. Byl vyroben dokonce kolá pro královnu o hmotnosti 50 kg a byl vysoký 1,5 metru.
Ješt dodnes se v nkterých místech Anglie dodruje zvyk u dívek, které se touí provdat a které zhotovují kolá pod názvem "dum cake" (tichý kolá). Pi jeho výrob se musí dodrovat následující pravidla: sejde se nkolik mladých dvat, kadá z nich vezme hrst mouky, vloí ji na bílý papír a posolí. Jedna z dívek vlije na mouku tolik vody, kolik je poteba k výrob tsta. Tsto se pak tenounce rozválí a kadá z dvat vypíchá špendlíkem do okraje koláe poátení písmeno svého kestního jména i píjmení.
Kolá se vsadí do pece hodinu ped plnocí a dvata tiše a bez hlesu sedí kolem pece a oekávají plnoc, kdy se má nastávající dotknout prstem písmem vyznaených na kolái.
V XV. a XVI. století se peením kolá zabývali i velcí státníci. Za Jindicha IV. vynalezl guvernér Paíe "tort mošusový" a známý kardinál Richelieu ml svj zvláštní návod ke zhotovování "savojských kolá" z bramborové mouky. Pozdji Richelieu penechal návod paíským koláníkm zdarma a byl za to nazýván dobrodincem.
Tém kadý národ má svou krajovou tradici ve výrob kolá, jejich pvod, pokud je moné jej prostednictvím záznam postihnout, sahá daleko do antických dob, a moná ješt dále.
Suroviny pro 12 kus
250 g mouky
25 g drodí
1/8 mléka
125 g cukru
1 vejce
425 ml kompotovaných broskví
100 g másla
2 balíky vanilinového cukru
200 g mraených ostruin
75 g mandlových plátk
Píprava
Mouku vloíme do mísy a uprosted utvoíme dlek , do kterého rozdrobíme drodí. Polovinu mléka ohejeme na vlanou teplotu a s cukrem o mnoství 1 polévkové líce pidáme k drodí. Promícháme trochou mouky pemístné od kraje mísy, pikryjeme a uloíme do tepla a necháme asi 15 minut odpoinout.
Rozpustíme 30 g másla, sejmeme ze sporáku a vlijeme zbytek studeného mléka. Do této smsi pidáme vejce, 35 g cukru, 1 balíek vanilinového cukru a vše dkladn prohnteme. Znovu necháme kynout po dobu 20 minut.
Broskve vloíme na síto a necháme odkapat. Ráfek o prmru 26 cm vymaeme tukem a vysypeme moukou na smaení. Tsto v ráfku stlaíme, zakryjeme a opt necháme v teplém prostoru kynout 20 minut.
Broskve a ostruiny rozvrstvíme po celé ploše tsta. Posypeme mandlemi, zbylým cukrem, a vanilinovým cukrem. Zbytek másla nakrájíme na tenké plátky a rozvrstvíme po tst.
Vloíme do pedeháté trouby na 200 °C a peeme piblin 25 minut. Kolá necháme na kuchyské míi vychladnout.