Znané riziko pro nkteré lidi pedstavuje první ranní šálek kávy. Evropské sdruení kardiolog publikovalo výsledky výzkumu eckých vdc, v nich se hovoí o tom, e obvyklý probouzecí šálek ranního kafe znamená pro organismus významné zatíení.
Zpsobuje toti náhlé zvýšení úrovn kofeinu v krvi, prudké staení cév - a jako následek zvýšení tlaku a vtší zatíení srdeního svalu. Na druhou a tetí kávu u reaguje organismus mnohem píznivji.
Autoi lánku doporuují citliv reagujícím a nemocným lidem pejít na kávu bez kofeinu, nebo rezignovat na pití kávy vbec. "Nebo by snad náruiví ´kofeinisté´ mli zaínat svj den a druhou kávou?" ptá se ertem doktor Stavros Glezos v eckém list Papaki.
Kofein má ovšem i pozitivní úinky. Krom obvyklého povzbuzení dokáe napíklad odstraovat bolení hlavy zpsobené únavou. Je to dáno tím, e pokud je lovk unaven, cévy v mozku se uvolují a rozšiují se. To vyvolává bolest hlavy. Kofein cévy stáhne a bolení sníí. Nicmén proti bolesti hlavy co se dje napíklad u sklerózy, káva ulehení nepinese - ba naopak.
Lidé s chronicky nízkým tlakem si odedávna dávají kávu na "zvýšení tlaku." Nicmén ve skutenosti se tímto zpsobem hladina krevního tlaku nezvýší - zvýší se jen jejich pracovní schopnost. Káva úinkuje i na aludek - v malém mnoství je ideálním prostedkem ke zlepšení trávení. Hrneek hoké kávy tsn ped obdem zvyšuje chu k jídlu, tonizuje práci aludku a zvyšuje sekreci aludeních šáv.
Optimální teplota kávy je kolem 50 °C. Pod 40 °C a obzvlášt pod 37 °C, co je teplota lidského tla, se nám zdá káva studená a nechutná nám.
Je to zjednodušeným pohledem zvláštní, e 40 °C teplá koupel ji platí za horkou, a ve vyšší teplot se nememe koupat vbec. Je to tím, e jemné ústní sliznice snášejí vyšší teplotu ne pokoka. Zkuste si udlat pokus, kdy si dáte do úst teplou tekutinu na hranici únosnosti, tak v rukách se vám bude zdát mnohem teplejší. Nejvyšší teplotu, kterou snáší ústní sliznice je 75 °C. Pi této teplot se ale ji vyskytují popáleniny, které se projevují zvláštním odumíravým pocitem na špice jazyka.
Problematické je psobení kofeinu na srdce. Zvlášt souasný píjem alkoholu, kávy a kouení asto vyvolává zesílení innosti srdce a k tachykardii (zrychlená srdení innost). Práv zrychlení tepu má milovníku voavého nápoje napovdt, e by si kávu ml odpustit.