fiogf49gjkf0d Nejvce mylnch pedstav o sjednvn ve mzdy maj zamstnavatel podnikatelskho charakteru.
Zkon . 1/1992 Sb. o mzd, ve znn pozdjch pedpis, stanov, e se mzda sjednv pedevm v pracovn, v kolektivn nebo v jin smlouv. Individuln sjednvn mzdy v pracovn i jin (tzv. manaersk) smlouv je mon pedevm u vych dcch a tvrch zamstnanc. Zkon ovem pitom dn okruh zamstnanc neuvd, a proto lze individuln sjednvat mzdu s ktermkoliv zamstnancem. To je praktick zejmna v podnicch s nzkm potem zamstnanc nebo u soukromch podnikatel, kde nen uzavrna kolektivn smlouva.
Jako smluvn (dohodnut nebo sjednan) mzda se oznauje zpsob odmovn zamstnance nebo skupiny zamstnanc jednoslokovou mzdou, do n zamstnavatel zahrne v paulnch msnch stkch vechny sjednan sloky mzdy, kter chce zamstnavatel zamstnanci poskytnout. Me se uplatnit jen u zamstnavatel (firem) podnikatelskho charakteru, na kter se vztahuje zkon o mzd, nikoliv tedy u rozpotovch nebo pspvkovch (neziskovch) organizac.
CO OBSAHUJE MZDA?
Smluvn mzda obsahuje nkolik sloek mzdy (mzdovch zvhodnn), kter jsou odmnou za rzn druhy prac. Nap. mzdov zvhodnn za prci ve ztenm a zdrav kodlivm pracovnm prosted a za prci v noci, me bt soust smluvn mzdy v rozsahu, vi a za podmnek sjednanch v kolektivn smlouv. Nesjednal-li vak zamstnavatel s odborovou organizac kolektivn smlouvu, nebo nen-li mzda zamstnanc v kolektivn smlouv sjednna, me bt mzdov zvhodnn sjednno a do smluvn mzdy zahrnuto jen za podmnek stanovench nazenm vldy . 333/1993 Sb.
Monost a postup pi zahrnut zven mzdy za ppadnou prci pesas do smluvn mzdy vyplv pmo z ust. 5 odst. 2 zkona o mzd. Jestlie tedy zamstnavatel sjedn mzdu se zamstnancem ji s pihldnutm k ppadn prci pesas, nevznik zamstnanci nrok na zven mzdy za prci pesas ani na nhradn volno. Souasn vak mus bt sjednn nejvy ppustn limit pesasov prce (maximln osm hodin tdn a 150 hodin ron).
Jinak mus zamstnavatel postupovat pi odmovn prce ve svtek. Zkon o mzd v ust. 6 stanov nrok zamstnance na mzdu za prci ve svtek a nhradn volno v rozsahu prce konan ve svtek. Zamstnavatel se me se zamstnancem dohodnout na poskytnut pplatku k dosaen mzd nejmn ve vi prmrnho vdlku msto nhradnho volna. Jde tedy o pplatek ve vi sto procent.
Zkon o mzd vak neumouje sjednat mzdu s paulnm pihldnutm k ppadn prci ve svtek. U tohoto mzdovho zvhodnn plat, e mzda a jej zven za prci ve svtek se poskytuje mimo sjednanou smluvn mzdu v kadm jednotlivm ppad prce zamstnance ve svtek.
Nhrada mzdy se neposkytuje zamstnanci, kter z dvodu svtku nepracuje, protoe jeho smluvn mzda je msn mzdou, kter mu nle v nezmnn vi bez ohledu na poet pracovnch dn a svtk v msci.
Zamstnavatel me zvhodnit zamstnance dalmi pplatky, jimi kompenzuje zvenou nmahu, riziko nebo jin znevhodnn nebo zten pracovnch podmnek. Jejich zahrnut do smluvn mzdy pln zvis na dohod zamstnavatele se zamstnancem. Jde nap. o prci v sobotu a v nedli, veden ety, prce ve vkch, rizikov pplatky, vcesmnn provoz, dlen smny atd. Na tyto pplatky nen prvn nrok a zamstnavateli vznik povinnost je hradit jen, bylo-li jejich poskytovn vslovn sjednno.
MZDA PODLE VNITNHO PEDPISU
Jednm ze zkladnch nedostatk dvj mzdov praxe ped 1. lednem 2001 byla skutenost, e sjednn nebo stanoven mzdy nemuselo mt psemnou formu. Psemn podklady asto nebvaly k dispozici ani k oven nrok v pracovnprvnm sporu. Proto novela zkona o mzd od 1. ledna 2001 stanovila, e mzda mus bt sjednna nebo stanovena psemn ped vkonem prce, za kterou pslu.
Mzda se sice sjednv pedevm smluvn, ale v praxi jsou ast ppady, kdy je odmovn upraveno vnitnm mzdovm pedpisem. V takovm ppad je zamstnavatel povinen projednat toto opaten s pslunm odborovm orgnem.
Podle ust. 28 zk. prce je zamstnavatel povinen ji ped uzavenm pracovn smlouvy seznmit zamstnance mj. i se mzdovmi podmnkami, za nich m prci konat. Podle ust. 18 odst. 2 zkona o mzd pak pistupuj dal jeho povinnosti seznmit zamstnance pedem se zmnami zpsobu odmovn, zmnami ve mzdy a podmnek pro jej poskytovn, umonit nahlet zamstnanci do vnitnho mzdovho pedpisu.
Povinnost seznmit s obsahem vnitnho mzdovho pedpisu m zamstnavatel. Naproti tomu povinnost seznmit vechny zamstnance s obsahem kolektivn smlouvy je dna pslunmu odborovmu orgnu, a to nejpozdji do 15 dn od jejho uzaven ( 9 odst. 5 zkona o kolektivnm vyjednvn). Smluvn strany jsou povinny uschovvat kolektivn smlouvy po dobu nejmn pti let od skonen doby jejich innosti.
Pokud jde o vnitn mzdov pedpisy, zkon o mzd obdobnou povinnost nestanov. Ovem pro ppad soudnho sporu o nroky na mzdu z vnitnho mzdovho pedpisu je vhodn i tyto pedpisy po uritou (nap. tletou) dobu uschovvat.
MZDA PODLE VNITNHO MZDOVHO PEDPISU
Zamstnavatel me vydat vnitn mzdov pedpis. Nejsou vak stanoveny podrobnosti o tom, co by ml tento pedpis obsahovat. Ze zkona o mzd vyplv, e vnitn mzdov pedpis me stanovit zpsob poskytovn mezd.
Prvn jistot zamstnanc pispje ustanoven, e vnitn mzdov pedpis, kter nebyl vydn psemn, nebo je v rozporu s prvnmi pedpisy (nap. stanov ni minimln mzdu, ne je obecn platn nebo ni pplatky za pesasy apod.), je neplatn.
DO MZDY NEPAT
Bude-li mzda sjednvna v pracovn i jin smlouv, je teba respektovat pslun ustanoven zkonku prce (zejmna 32 a 244). Zkonem o mzd je stanovena zsada, podle n je pracovn (jin) smlouva neplatn v t sti, ve kter je dohodnuta ni mzda, ne nle podle kolektivn smlouvy nebo podle zkona. Pokud nap. podnikov kolektivn smlouva stanov pro funkci vedoucho skladu mzdov tarif 6500 eskch korun msn, nelze se zamstnancem vykonvajcm tuto funkci sjednvat v pracovn smlouv pouze 6200 eskch korun msn, takov ujednn by bylo pmo ze zkona neplatn.
Sankci neplatnosti zkon vak vyslovuje pouze pro ppady, kdy je v pracovn smlouv i jin smlouv sjednno mn. Zkon upednostuje nroky vznikl z kolektivn smlouvy oproti nrokm vzniklm z pracovn (jin) smlouvy, jsou-li pro zamstnance vhodnj, a naopak.
Vzhledem k tomu, e zkon vymezuje pojem mzdy pouze rmcov, je nutn z tohoto pojmu vylouit jin plnn, kter jsou zamstnanci v souvislosti se zamstnnm poskytovna. Pkladem jsou uvedeny nhrady mzdy (pedevm 124 a nsl. zk. prce), odstupn ( 60a zk. prce), cestovn nhrady (zkon . 119/1992 Sb.), vnosy z kapitlovch podl (akci) nebo obligac (nap. 178 obch. zkonku) a odmna za pracovn pohotovost ( 15 zkona o mzd). Mzdou vak nejsou ani jin plnn, nap. pspvek na zvodn stravovn .
VHODY PRO ZAMSTNANCE
Zkon . 586/1992 Sb., o danch z pjm, v ust. 24 odst. 2 psm. j) bod 5 stanov, e za vdaj (nklad) vynaloen na dosaen, zajitn a udren pjm se povauj tak "pracovnprvn nroky zamstnanc umonn kolektivn smlouvou nebo vnitnm pedpisem". Nklady na hradu vych nrok zamstnanc jsou u zamstnavatel podnikatelskho charakteru povaovny za nklady (vdaje) nezbytn nutn na dosaen, zajitn a udren pjm. Podmnkou je, e tyto vy nroky si zamstnavatel sjednal v kolektivn smlouv, nebo jednostrann stanovil ve vnitnm pedpise podle ust. 21 zk. prce.
Zamstnavatel me zvyovat a upravovat pracovnprvn nroky svm pedpisem nebo kolektivn smlouvou a zahrnout je do nklad nezbytn nutnch na dosaen, zajitn a udren pjm. Jde konkrtn o:
- del dovolenou na zotavenou nad zkladn vmru, ta ale me bt stanovena pouze u podnikatelskch subjekt, a to pro vechny zamstnance. Mus vdy jt o cel tdny, nikoliv o dobu krat,
- zkrcenou pracovn dobu, nejvy vmra pracovn doby je 40 hodiny tdn, u podnikatelskch subjekt ji lze zkrtit bez snen mzdy pro vechny zamstnance nebo pro urit kategorie zamstnanc (nap. eny, matky s malmi dtmi, rizikov pracovit apod.),
- osobn oistu, zamstnavatel me urit dlku doby, kterou zamstnanci vyuij k oist a zapote se do pracovn doby, tato doba nen limitovna a plat i pro nepodnikatelsk subjekty.
- prci pesas, v kolektivn smlouv lze sjednat nebo ve vnitnm pedpise stanovit bli podmnky pro pesasovou prci, za dobu prce pesas pslu dosaen mzda zven nejmn o vi 25 procent prmrnho vdlku, nedohodl-li se zamstnavatel se zamstnancem na poskytnut nhradnho volna msto zven mzdy, v kolektivn smlouv lze tuto odmnu zvit.
PRACOVN VOLNO JAKO MZDA
Rozsah a podmnky poskytovn pracovnho volna pro jin kony v obecnm zjmu uvd vyhlka . 18/1991 Sb., kter tyto kony rozdluje na placen (s nhradou mzdy) a bez nhrady mzdy. Jde nap. o innost drce krve, rozhodce nebo innost vedoucch tbor pro dti a mlde (vesms jin kony v obecnm zjmu s nhradou mzdy) a dle posuzuje tyto kony bez nhrady mzdy (nap. innost pi tlovchovnch a sportovnch akcch).
U zamstnavatel, kte provozuj podnikatelskou innost, lze zvit nroky zamstnanc na uveden pracovn volno s nhradou mzdy, ppadn stanovit nrok na nhradu mzdy i tehdy, pslu-li podle vyhlky jen pracovn volno bez nhrady mzdy. Zamstnavatel dle me stanovit dal ppady, kter bude posuzovat jako jin kony v obecnm zjmu a stanovit pznivj podmnky poskytovn pracovnho volna a nhrady mzdy. Nhrada mzdy vak nesm pekroit vi prmrnho vdlku. Pro zamstnavatele, kte neprovozuj podnikatelskou innost, lze tak stanovit pouze nroky na pracovn volno bez nhrady mzdy.
Zamstnavatel me stanovit vy nrok na pracovn volno i na nhradu mzdy v souvislosti s nstupem vojensk zkladn (nhradn) sluby nebo civiln sluby. Zamstnavatel m nrok na refundaci vyplacen nhrady od vojensk sprvy. Nehrad se nhrada mzdy vyplacen rozpotovou organizac a nhrada nad rmec prvnho pedpisu.
Pracovn volno pro dleit osobn pekky v prci uvd ploha k nazen vldy . 108/1994 Sb. Jde nap. o vyeten nebo oeten zamstnance ve zdravotnickm zazen, sthovn, mrt v rodin, doprovod k lkai apod. Tento vet pekek v prci me zamstnavatel rozit nebo piznat nhradu mzdy i pi pekkch, kde to prvn pedpis neumouje. Pro zamstnavatele, kte neprovozuj podnikatelskou innost, lze takto stanovit pouze nroky na pracovn volno bez nhrady mzdy.
Zamstnavatel me dle zamstnanci poskytovat nhrady za opoteben vlastnho nad, zazen a pedmt potebnch pro vkon prce, pokud jich pouvaj s jeho souhlasem.
Pi hrad tchto nklad mohou nastat komplikace s jejich prokazovnm, nebo vechny vynaloen vdaje zamstnance ve prospch zamstnavatele nelze prokzat pedloenm pslunch doklad, jako je tomu nap. pi nkupu materilu apod. Za vdaje prokzan zamstnavatelem je lze povaovat, jestlie kalkulace pro ely dan z pjmu prvnickch i fyzickch osob je provedena na zklad skutench vdaj.
Paul za pouit vlastnho nad, zazen a pedmt potebnch pro vkon prce zamstnance, kter by jinak (ve vlastnictv zamstnavatele) byly odpisovny, se uzn jako daov vdaj podle zkona o danch z pjm jen do ve, v jak by zamstnavatel uplatoval odpisy srovnatelnho hmotnho majetku pi rovnomrnm odpisovn v dalch letech.
Tento postup se tk podnikatelskch i nepodnikatelskch subjekt.
Zkonk prce v ust. 140 umouje v podnikatelsk sfe dohodnout v kolektivn smlouv (stanovit ve vnitnm pedpisu) okruh zamstnanc (bvalch zamstnanc), kte se stravuj na pracoviti, zpsob financovn a organizaci stravovn . Zamstnavatel me umonit poskytovn zvodnho stravovn uritmu okruhu zamstnanc a me jim poskytovat pspvky bez ohledu na jejich ast na pracovn smn (nap. dovolen, nemoc apod.).
MZDA V KOLEKTIVN SMLOUV
Pro uzavrn kolektivnch smluv plat zkon . 2/1991 Sb., o kolektivnm vyjednvn, podle nho ( 4) jsou platn kolektivn smlouvy uzaven psemn a podepsan na te listin oprvnnmi subjekty. Neplatn jsou kolektivn smlouvy v t sti, kter je v rozporu s prvnm pedpisem (nap. se zkonem o mzd, odmn za pracovn pohotovost a o prmrnm vdlku), nebo kter upravuje nroky zamstnanc v menm rozsahu ne kolektivn smlouva vyho stupn (nap. podnikov smlouva by upravila pplatek za prci v noci na 6,40 K za hodinu, pestoe kolektivn smlouva vyho stupn garantuje 6,60 K za hodinu), i zaruuje zamstnancm mzdov nroky ve vtm rozsahu ne je rozsah stanoven kolektivn smlouvou vyho stupn jako nejve ppustn, a to v sti pesahujc tento nejve ppustn rozsah.
Kolektivn smlouva je podle ust. 5 zkona o kolektivnm vyjednvn zvazn pro smluvn strany. Kolektivn smlouvy jsou zvazn tak pro zamstnavatele, za kter uzavela kolektivn smlouvu organizace zamstnavatel, dle pro zamstnance, za kter uzavel kolektivn smlouvu pslun odborov orgn i pslun vy odborov orgn, a dle pro odborov orgn, za kter uzavel kolektivn smlouvu pslun vy odborov orgn. Pslun odborov orgn uzavr kolektivn smlouvu i za zamstnance, kte nejsou odborov organizovni.
Pi existenci odborovch organizac u zamstnavatele je nutn postupovat podle ust. 2 zkona . 120/1990 Sb., kterm se upravuj nkter vztahy mezi odborovmi organizacemi a zamstnavateli, v platnm znn. Pi sjednvn kolektivn smlouvy mohou podle tohoto ustanoven vystupovat a jednat s prvnm dsledky pro vechny zamstnance vechny odborov orgny jen spolen a ve vzjemn shod. Mohou se vak mezi sebou a se zamstnavatelem dohodnout, e jmnem vech odborovch orgn bude vystupovat a jednat pouze jeden odborov orgn, nap. ten, v jeho odborov organizaci je sdrueno nejvce zamstnanc.
PPLATKY PO DOHOD
Zkon o mzd nestanov, kter mzdov nroky upravit v podnikov kolektivn smlouv a kter v kolektivn smlouv vyho stupn. To ponechv na rozhodnut socilnch partner.
Podle zkona o mzd, odmn za pracovn pohotovost a o prmrnm vdlku lze v kolektivn smlouv sjednvat pedevm tyto zkladn okruhy:
- podnikov systm mzdovch tarif, tarifnch stup a podnikov katalog prac,
- vy minimln mzdu, ne stanov pslun nazen vldy,
- vy mzdov zvhodnn za prci pesas a ve svtek oproti zkonn garanci, pop. stanoven mzdy ji s pihldnutm k ppadn prci pesas,
- vi a podmnky pro poskytovn mzdovho zvhodnn za prci ve ztenm a zdrav kodlivm pracovnm prosted a za prci v noci,
- vi a podmnky pro poskytovn dalch mzdovch pplatk (za prci v sobotu nebo v nedli, v odpoledn smn apod.),
- vi a podmnky pro poskytovn pobdkovch mezd (prmi, odmn apod.), stabilizanch odmn, odmn pi pracovnch a ivotnch vroch, ast na zisku podniku, provizn mzdy atd.,
- odmovn a poskytovn nhrady mzdy pi prostoji a pi peruen prce v dsledku nepznivch povtrnostnch vliv, poskytovn doplatk do prmrnho vdlku pi peveden na prci, za n pslu ni mzda z jinch dvod, ne jsou dvody vymezen v 8 zkona o mzd,
- prava splatnosti a vplaty mzdy,
- odmna za pracovn pohotovost,
- bli pravu zjiovn prmrnho vdlku pro pracovnprvn ely.
SN͎EN MZDY
Zamstnavatel se asto dotazuj, kdy a jakm zpsobem mohou snit mzdu pro poruen pracovn kzn nebo pro neuspokojiv pracovn vsledky zamstnance.
Pro poruen pracovn kzn nelze mzdu bez souhlasu zamstnance sniovat v dnm ppad. Tyto otzky byly pedmtem ady soudnch jednn, z nich lze uvst usnesen Krajskho soudu v Ostrav . j. 16 Co 138/2001 ze dne 30. 5. 2001: "Ustanoven kolektivn (pracovn) smlouvy, kter umouje snit zkladn mzdu zamstnanci pro poruen pracovn kzn, je neplatn, nebo toto ustanoven je v rozporu s 20 odst. 2 zk. prce. Toto ustanoven umouje upravovat v kolektivnch smlouvch mzdov a ostatn pracovnprvn nroky pouze v rmci danm pracovnprvnmi pedpisy a tyto pracovnprvn pedpisy neumouj snit mzdu zamstnanci pro poruen pracovn kzn."
Jinak je nutno posuzovat monost snen mzdy pro neuspokojiv pracovn vsledky zamstnance, kdy nap. nedostaten hj zjmy zamstnavatele, m nzkou produkci prce, nedosahuje poadovan obchodn zisk apod.
Sjedn-li zamstnavatel celou mzdu v pracovn smlouv a nestanov-li v n podmnky nebo pravidla pro jej krcen, pak bez pedchozho psemnho souhlasu zamstnance neme pouze vlastnm rozhodnutm mzdu zamstnance krtit, i kdy by lo o neuspokojiv pracovn vsledky zamstnance. Podle ust. 12 zkona o mzd me provdt srky ze mzdy jen na zklad uzaven dohody o srkch ze mzdy. Dvody, kdy to me udlat bez souhlasu zamstnance, jsou v tomto ustanoven uvedeny.
K tomu, aby zamstnavatel mohl zamstnanci krtit mzdu pro neuspokojiv nebo nedostaten pracovn vsledky, mus vypracovat mzdov pedpis. V nm mus uvst konkrtn dvody nebo kritria, pi jejich nesplnn me mzdu krtit a stanovit pravidla, podle nich lze upravovat vi sjednan mzdy podle vsledk prce zamstnance.
een pro zamstnavatele spov v tom, e by ml pmo v pracovn smlouv rozdlit sjednanou mzdu na pevnou sloku (pro zamstnance pedstavuje uritou jistotu) a na sloku pohyblivou, upravovanou podle pedem danch a zvaznch pravidel. Me jt o odmnu (za splnn obecnjch kritri) nebo o prmii, kter se vyplc podle prmiovho du s konkrtnmi ukazateli. Lze rovn zvolit osobn ohodnocen, kter se zamstnanci poskytuje podle jeho pracovnch vsledk, mry odpovdnosti, kvalifikace a dalch hledisek, kter me ovlivovat.
To by ovem jet pro snen mzdy zamstnavatelem nestailo, nebo mus rozliit, kdy jde o poruen pracovn kzn (mzdu nelze snit vbec) a kdy o neuspokojiv pracovn vsledky. Rozhodujcm hlediskem je vztah zamstnance k neuspokojivm pracovnm vsledkm, zda tuto situaci zavinil. Pokud zamstnanec svj patn pracovn vsledek zavinil (nap. nevyuil pracovn dobu, prodlouil si pestvku apod.), jde o poruen pracovn kzn a mla by nsledovat sankce podle zkonku prce, a nikoliv podle mzdovho pedpisu. Jestlie vak patn pracovn vsledek (nap. slab produkci, ni poet vrobk) nezavinil a pinou byla jeho pomalost, neikovnost apod., pak jde o neuspokojiv pracovn vsledky.
Krcen mzdy je potom mon provst, pokud pravidla pro jej snen byla zamstnavatelem stanovena (nap. ve vnitnm mzdovm pedpise nebo v pracovn smlouv).
ROZSAH PRACOVN DOBY A MZDA
Mzdov ujednn bv asto zvisl na rozsahu pracovn doby zamstnance. Me jt nap. o nerovnomrn rozvrenou pracovn dobu, krat nebo jinou vhodnou pravu pracovn doby, pesn rozpis pracovnho vkonu a innost apod. Vdy vak mus bt ujednn konkrtn a pesn, aby bylo zejm, v jak pracovn dob bude zamstnanec plnit pracovn koly.
Problmy nastvaj zejmna tehdy, kdy zamstnavatel potebuje od zamstnance pracovn innost jen po uritou dobu nebo nepravideln. Ale i pak je nutn dodrovat zkon a vymezit pro pracovn dobu "pravidla", jak to zamstnavatelm doporuuje nkolik soudnch rozhodnut:
"Pokud se zamstnavatel se zamstnancem dohodne v pracovn smlouv na dal podmnce podle 29 odst. 2 zk. prce, a to, e "jde o nepravidelnou vpomoc dle poteb firmy", je tato podmnka v rozporu se zkonkem prce a pracovn smlouva je ve smyslu 242 odst. 1 psm. a) zk. prce pro rozpor s obsahem a elem zkona v tto sti neplatn. Pokud za trvn pracovnho pomru zamstnavatel zamstnanci v rozporu s 35 odst. 1 psm. a) zk. prce nepidluje prci s odkazem na toto ujednn v pracovn smlouv, jde o pekku v prci na stran zamstnavatele podle 130 odst. 1 zk. prce a zamstnanec m prvo na nhradu mzdy." (Usnesen Krajskho soudu v Ostrav sp. zn. 16 Co 160/2001 ze dne 28. 5. 2001.)
ROZHODUJE DEN SPLATNOSTI MZDY
Dleit pro zamstnavatele je nejen sjednn mzdy a pravidel pro jej vplatu, ale i uveden termnu splatnosti. Pokud by tak zamstnavatel neuinil, poruil by prvn povinnost stanovenou mu v 10 odst. 1 zkona o mzd. Podle tohoto ustanoven je mzda splatn po vykonn prce, a to nejpozdji v kalendnm msci nsledujcm po msci, ve kterm vznikl zamstnanci nrok na mzdu nebo na nkterou jej sloku. V pracovn smlouv nebo v kolektivn smlouv me bt sjednno krat ne msn obdob splatnosti mzdy.
Stanoven termnu splatnosti mzdy m vznam pro zamstnavatele v ppad uplatnn mzdovch nrok zamstnance. S nevyplacenm mzdy je toti spojeno pro zamstnavatele nkolik nepznivch dsledk. Zamstnanec nap. me okamit zruit pracovn pomr a zamstnavatel je pak povinen mu vyplatit nhradu mzdy za vpovdn dobu, me uplatovat svj mzdov nrok u adu prce a v ppad platebn neschopnosti zamstnavatele podat nvrh na konkurz apod.
Mzdov nroky me vak zamstnanec spn uplatovat teprve tehdy, jestlie je zamstnavatel neuspokojil v termnu splatnosti. Z rozsudku Nejvyho soudu sp. zn. 21 Cdo 1473/2001 ze dne 14. kvtna 2002 vyplv, e nen-li splatnost mzdy dohodnuta, rozum se uplynutm splatnosti mzdy psluejc zamstnanci za vykonanou prci a marn uplynut poslednho dne nsledujcho msce. Okolnost, e zamstnavatel stanovil svm jednostrannm opatenm termn, kdy bude mzda v pracovn dob na pracoviti vyplcena, nen pro posouzen splatnosti mzdy vznamn. Nap. mzda za prosinec 2002 je splatn do 31. ledna 2003 a teprve po tomto datu ji me zamstnanec uplatovat. V ppad, e zamstnavatel splnil svou zkonnou povinnost a stanovil termn splatnosti mzdy (nap. 20. leden 2003), me zamstnanec ji po tomto dnu spn vymhat mzdov nroky.
NI MZDY EN
Stejn mzda za stejnou prci a za prci stejn hodnoty znamen, e vykonvaj-li konkrtn mu a ena u jednoho zamstnavatele stejnou prci, tj. stejnou ve vech aspektech tto prce (stejn sloitost, odpovdnost, namhavost, stejn obtnost pracovnch podmnek, stejn pracovn schopnosti a pracovn zpsobilost a stejn pracovn vkonnost a vsledky prce), mus mt tato ena stejnou vi mzdy jako tento mu.
Znamen to, e ena, kter m ni vdlek ne mu, kter vykonv stejnou prci nebo prci stejn hodnoty, me uplatnit u soudu nrok na vyrovnn neoprvnnho rozdlu. Oprvnnost rozdlu ve mzdy mezi muem a enou je povinen prokzat v ppad soudnho sporu zamstnavatel. Musel by pak prokzat, e pouil hlediska, kter nevedou k vdlkov diskriminaci podle pohlav, a e podle tchto hledisek byla poskytnuta odpovdajc ve mzdy bez ohledu na dal hlediska.
Nrok na stejnou mzdu nem zamstnanec, li-li se nkter z uvedench hledisek.
Mzda se me liit podle kvalifikan nronosti prce dan poadovanm stupnm vzdln, rozsahem dalho vzdln a praktickch znalost a dovednost poadovanch pro vkon tto prce (podle odborn praxe), podle sloitosti pedmtu prce (nap. podle sloitosti technickho, technologickho zazen, vroby nebo provozu, informanch, obchodnch, ekonomickch, sprvnch a jinch systm) a pracovn innost (nap. manipulan a obslun prce) apod.
Rozdly ve vi mzdy podle odlinch pracovnch podmnek se dle posuzuj podle obtnosti pracovnch reim (nap. smnn provozy), dn pracovnho klidu, negativnch vliv pracovnho prosted apod.
Dal skupinou hledisek, podle nich lze mzdy mu a en diferencovat, jsou pracovn schopnosti a pracovn zpsobilost zamstnance, kter se posuzuj podle odborn a duevn zpsobilosti, smyslovch pedpoklad, podle dosaen kvalifikace, tlesn a zdravotn zpsobilosti apod. Posledn skupinou hledisek je pracovn vkonnost, kter se posuzuje podle intenzity a kvality provdnch prac a vsledk prce v zvislosti na mnostv prce, dodren termn, kvality apod.
Rozdly v odmovn - pedevm mezi mui a enami - mohou v podnikov a podnikatelsk praxi vznikat jen pi nesplnn nkterch ze zkonnch hledisek. Jinak rozdly ve mzdch nemohou existovat. Mzdovou diferenciaci lze vak oekvat mezi mui navzjem a enami navzjem, kdy budou rozdly ve mzdch vyadovat pracovn hlediska, nap. vsledky a kvalita prce. V tchto ppadech bude mzdov diferenciace odvodnna a nepjde o diskriminaci.
PROKZN DISKRIMINACE
Podnikatel se asto ptaj, jak se mohou brnit "soudnmu naen" zamstnance, e byl nap. diskriminovn v odmovn. Uvedou-li osoby "pokozen" diskriminac nap. v odmovn ped soudem skutenosti, z nich lze dovodit, e dolo k pm nebo nepm diskriminaci, je povinnost alovanho (zamstnavatele) dokzat, e nedolo k poruen zsady stejnho zachzen.
Proto v soudnm zen neprokazuje tvrzen skutenosti o pm nebo nepm diskriminaci na zklad pohlav ten astnk, kter je tvrd, ale druh astnk (jeho protistrana). "Opak" vyjde najevo tehdy, jestlie druh astnk (zamstnavatel) proke, e nedolo k poruen "zsady stejnho zachzen". Autor-web:www.ihned.cz
|