fiogf49gjkf0d
Pro milovnky pralinek, okold, sladkch tyinek a npoj nejsou zprvy od Patricka de Maeseneira dobr. f nejvtho svtovho vrobce okoldy, spolenosti Barry Callebaut, toti varuje ped monm nedostatkem tto oblben sladkosti. Dvodem je rostouc poptvka v Asii. "Pokud tento rozmach pjde dle, pak by dlouhodob mohla poptvka pekroit nabdku," ekl v rozhovoru po denk Financial Times.
De Maeseneire pot s tm, e by zjem an, Ind a Indonsan mohl spotebu okoldy vyhnat a o 25 procent nahoru. Nedostatek by pitom mohl nastat ji "u zdroje", a sice kakaovnk. "Strana dodavatel nedoke dostaten elasticky reagovat na nrst poptvky. Kakaovnky toti potebuj pli dlouho na to, ne nesou prvn skliznschopn plody," vysvtluje Christoph Eibl, editel oddlen pro komoditn obchody u spolenosti Tiberius Asset Management. Prvn plody jsou tak k mn a za pt let. Doposud pitom Asiat okoldu moc nemuseli. Zatmco Evropan sn v prmru ron kolem dvaceti kilogram istho kakaa, sn an mn ne dvacet gram.
Rostouc poptvka Asiat ale vrobcm okoldy zrove nabz velk potencil. Vdy na m 1,3 miliardy obyvatel a jej spoteba by podle odhad odbornk mohla ron rst a o 30 procent. "Sname se tamn trh dobt a lidi podntit k tomu, aby jedli vce okoldy," k f nmeckho Svazu vrobc cukrovinek Carsten Keunecke. Zvit popularitu okoldy ale podle nj jet njak as potrv.
Na vt spotebu Asiat by ale mohli doplatit dosavadn velc konzumenti okoldy, napklad Nmci. Ti jsou s podlem ve vi deseti procent na svtov sklizni kakaa jeho nejvtm zpracovatelem. Svaz vrobc cukrovinek se proto kvli nedostatku kakaa boj nrstu cen a nslednho poklesu spoteby. Kakao navc loni vrazn zdrailo. Za tabulku mln okoldy museli Nmci podle statistickho adu zaplatit zhruba o 22 procent vce, ne v roce 2000. Celkem vzrostly ceny okoldy, okoldovch pomaznek a kakaovho prku o 12 procent.
Dvodem zdraen byly rostouc ceny surovin. Za posledn dva roky se napklad ztrojnsobila cena lskovch oech na 800 a 850 dolar za 100 kilogram. Pedevm ale stoupla cena kakaa. V t se odrazilo nepzniv poas a politick nepokoje na Pobe slonoviny, nejvtho pstitele kakaovnk na svt. "Kdy se v tomto regionu situace jet piost, pak budeme mt problm," mn Keunecke. "A to i bez rostouc poptvky v n," dodv.