Reklama |
Fillo těstoFillo těsto
Filo, je původem z Řecka, kde se mu říká phillo, kam ho ale přivezli Turci. Řekové ho dnes používají téměř na všechno. Filo je vlastně předchůdce těsta na tažený závin, neboli štrůdl. Základem fila, podobně jako u štrůdlu, je mouka bohatá na gluten. Mouka se smísí s vodou a troškou oleje na těsto které se hněte, nechá odpočinout, znovu hněte a znovu nechá odpočinout, až se nakonec vyválí na papírově tenké listy.
Mouku a sůl dáme do dostatečně velké mísy a za stálého míchání přidáváme vlažnou vodu. Vzniklé těsto mícháme asi 10 minut, nebo až utvoříme relativně lepkavou kouli těsta. K těstu v míse, nebo na pomoučněném vále, přimícháme olej, jednu lžíci po druhé, přičemž pokaždé těsto opět dobře prohněteme. Těsto hněteme ještě po nějakou dobu, až je hladké a pružné. Prohnětené těsto přikryjeme plastikovou folií a necháme ho při pokojové teplotě nejméně 2 hodiny odpočinout. Jak vidíte, tak příprava fila není nic komplikovaného, nicméně vyžaduje nějakou zkušenost, ale hlavně trpělivost protože je to zdlouhavé, tudíž kdo by se s tím dělal dnes, kdy dostaneme hotové filo téměř v každém supermarketu. V řecké kuchyni se filo nejčastěji používá k moučníkům zvaným baklava nebo kataife. Dnes ale filo není již jen výsadou řecké kuchyně. Používá se téměř ve všech kuchyních jako wrap, neboli jedlý obal pro všemožné potraviny podobně jako lístkové těsto, mexické tortily, francouzské palačinky a pod. Filo oproti těstu lískovému, kterému je podobné, má menší kalorickou hodnotu, protože se místo másla používá jen malé množství oleje. Filo nakrájené na čtverce naplněné masitými, rybími, nebo zeleninovými náplněmi, smažené v horkém omastku, je ideální finger food, neboli jídlo která se dá jíst bez příboru rukami. Výborně se hodí jak k teplým tak ku studeným předkrmům obzvláště když se podává s vhodným dipem. Spanakopita Spanakopita je další vynikajicí řecké jídlo které se připravuje z fila. Filo těsto naplníme dušeným špenátem, zabalíme do tak jak znázorněno na obrázku, vložíme do vhodného pekáčku, pomažeme olejem a pečeme v Horké troubě dozlatova. Filo košíčky
Troubu vyhřejeme na 177°C. Nějakou vhodnou formu nebo i jednotlivé kovové kalíšky vymázneme olejem. Listy fila nakrájíme na čtverce asi 8x8 cm.
Čtverce skládáme po třech na sebe tak, že střed prvého čtverce potřeme troškou oleje, navrch dáme na koso další čtverec jehož střed také pomázneme olejem a zakončíme třetím čtvercem tak, že utvoříme jakousi hvězdu.
Příbuzné články...
19.04.2022 Plastická čokoláda13.04.2022 Velikonoce po polsku 11.04.2022 Velikonoční macarony 09.04.2022 Velikonoční beránek 06.04.2022 Velikonoce - Oříškové řezy s vaječným koňakem [další příbuzné články] |
Dnes je pátek pátek 27. prosince 2024
svátek slaví Žaneta, zítra Bohumila Top 5 měsíceReklamaReklamaReklama |